Sekam
Henüz vakit varken...
Mail Adresiniz :
Şifreniz :
Mail Adresiniz : Şifreniz : Şifre Tekrar : Adınız Soyadınız : Telefon No ( isteğe bağlı) :
Gayemiz

Gayemiz

SOSYAL EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ(SEKAM)

Millet olarak genelde dert yanmakta, yaşadığımız problemler için hep başkalarını suçlamakta ve onlardan çözümler beklemekteyiz. Oysa asıl yapmamız gereken iş, kültür ve medeniyetimizi; tepkisellikten ve antitez olmaktan çıkarmak, kendi tezlerini ve projelerini üretmesini sağlamak, insanlığın gündemine kendi tezlerini sokmak, insanlığı huzura kavuşturacak çözümler sunmak olmalıdır. Bunun için sağlam, güvenilir bilgi ve belgeye, bunlara dayanarak üretilen projelere ihtiyaç vardır. İşte Sosyal Ekonomik Araştırmalar Merkezi(SEKAM) böyle bir ihtiyaçtan doğmuştur(1993).

SEKAM; Ülkemizin, Medeniyet Havzamızın ve insanlığın temel sorunlarını, bağımsız bir bakışla tespit edip fotoğrafını çekmeyi ilke edinmiştir. Tespit edilen sorunlara, kendi kültür ve medeniyetimizin temel değerleri, ana frekansları esas alınarak çözüm önerilerinde bulunmaktadır. Bunu yaparken tüm insanlığın birikiminden de yararlanmak esastır. Böylelikle günü kurtaran anlık çözümler yerine, kalıcı, uzun vadeli çözümler üretebilecek ve politikalar belirlenebilecektir.

STRATEJİMİZ

  • SEKAM, bağımsız ve özerk bir kuruluştur.
  • SEKAM’ın araştırma alanı başta Türkiye ve İslam Dünyası olmak üzere bütün dünyadır.
  • Bilginin toplum, ülke ve dünya olayları üzerindeki düşündürücü etkisinin önemine inanan SEKAM çalışmalarını;  “Aile, Kadın, Gençlik, Toplum ve Siyaset Araştırmaları” “Sosyoloji, İktisat, Hukuk, Tarih, Demografik Yapı, Teknoloji, Dış Politika ve Uluslar Arası İlişkiler” gibi konularda sürdürmektedir.
  • SEKAM toplumun sorunlarına çözüm önerileri sunmayı amaçlayan bir stratejik düşünce üretim merkezidir.
  • SEKAM, sorunlarımıza, kendi kültür ve medeniyetimizin temel değerlerini esas alarak çözüm önerilerinde bulunur.
  • Amacımız bir SEKAM ekolü oluşturmaktır.

 

SEKAM; Saha Araştırmaları, Alan Araştırmaları, Vaka Analizleri yapmak üzere kurulmuştur.

Bu araştırmaların yanında Teorik Derinlikli İlmi Araştırmalar da yapmaktadır.

SEKAM, yaptığı ve yapacağı araştırmalarla ve bütün etkinlikleriyle, Türkiye’de değer merkezli bir toplumun inşa edilmesine, değerler etrafında bütünleşmiş bir toplumsal yapının oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

SEKAM; “GELENEĞİN İHYASINDAN GELECEĞİN İNŞASINA” SLOGANI İLE YOLA ÇIKAN VE PROBLEMLERİMİZE “HENÜZ VAKİT VARKEN!” İLKESİ İLE ÇÖZÜM ARAYAN BİR STRATEJİK, DÜŞÜNCE KURULUŞUDUR.