Sekam
Henüz vakit varken...
Mail Adresiniz :
Şifreniz :
Mail Adresiniz : Şifreniz : Şifre Tekrar : Adınız Soyadınız : Telefon No ( isteğe bağlı) :
Genç Görüş Programı - Akit TV

Genç Görüş Programı - Akit TV

GENÇLİĞİN DURUMU

Akit TV’de Muhammet Binici’nin hazırlayıp sunduğu Genç Görüş programında, 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN ÖNCESİ VE SONRASINDA •Gençlerin Ruh Halleri ve Durumu •Darbenin Gençlerin Güven Duygusu Üzerindeki Etkileri •Küresel Güçlerin Hedefindeki Türkiye Masaya Yatırıldı.

Programa, SEKAM’dan yeni çıkan, “15 Temmuz Darbe Girişiminin Öncesi ve Sonrasında Gençliğin Durumu” araştırma raporuyla konuk olan, SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can, gençlerle yapılan araştırmayı tablolar eşliğinde anlattı. Oldukça ilgi çeken araştırma raporu, programa katılan diğer genç konukların analizleri ve görüşleriyle de derinlemesine tartışıldı.

Prof. Can tartışma programında, toplumun aile yapısının bozulmasında etkin olan iç ve dış dinamiklere dikkat çeçti. Filmler, diziler ve reklamlar üzerinden aile yapısının bozulmak istendiğini belirterek, çocukların davranışlarını etkileyen bu faktörlerin mutlaka kendi değerler sistemimize uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde güvensizlik üzerine yetişen bir nesille karşı karşıya kalacağımızı söyleyen Burhanettin Can, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” adı altında yapılan yanlışlara da dikkat çekti. Yapılan gençlik araştırmasının en hayırlı tarafının, “Dini doğru bir şekilde öğrenme isteği” olduğunu söyleyen Can, bu durumun bizleri dini öğrenme kaynakları konusunda daha hassas olmamız gerektiğinin altını çizdi. 

Burhanettin Can, özellikle Diyanetin, gönüllü kuruluşların ve İlahiyat Fakültelerinin yeni neslin psikolojisini göz önünde bulundurarak, Kur’an-ı Kerimde de belirtildiği üzere, “En güzel bir şekilde mücadele etme” anlayışını benimsemek gerektiğini ve bu yönde bir tebliğ anlayışını önceleyerek, yaftalamaktan vazgeçip, tüm kesimleri kucaklayan bir dili üretmelerinin elzem olduğunu vurguladı.

Program konukların ümit verici son sözleriyle nihayete erdi. 

Not: Programın tam video kaydı aşağıya yüklenmiştir.

SEKAM - Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi